PRZEDSZKOLE MOICH MARZEŃ

SZKOŁA PODSTAWOWA W TUROWIE REALIZUJE PROJEKT PN: “PRZEDSZKOLE MOICH MARZEŃ”

Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, poddziałanie: 11.1.3. Wzrost upowszechnienia wysokiej jakości edukacji przedszkolnej – konkurs

Gmina Olsztyn pozyskała dofinansowanie w wysokości 97 897,77 zł na zajęcia

dla dzieci w nowopowstającym oddziale przedszkola w Turowie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Społeczny), poddziałanie: 11.1.3. Wzrost upowszechnienia wysokiej jakości edukacji przedszkolnej.

Po oddaniu budynku do użytkowania będzie można rozpocząć realizację projektu pn. „Przedszkole moich marzeń”, w ramach którego powstanie nowa grupa przedszkolna dzieci nieobjętych dotychczas edukacją przedszkolną (3-4 letnich) oraz zajęcia dodatkowe dla dzieci w wieku 3-6 lat takie jak: stymulujące rozwój psycho– ruchowy, specjalistyczne zajęcia logopedyczne, rozwijające kompetencje społeczno– emocjonalne. Na zajęcia zostaną również zakupione materiały pomocowe i dydaktyczne. Całkowita wartość projektu 115 173,85 zł.

Z ŻYCIA PRZEDSZKOLA

Wiosna w Przedszkolu

Do naszego Przedszkola zawitała Pani Wiosna. Dzieci już od kilku dni szykowały się na jej przyjście. Przedszkolaki uczyły się wiosennych piosenek i wierszy oraz wykonywały ciekawe prace plastyczne. Zmieniła  się też  dekoracja przedszkola  z  zimowej  na  wiosenną. Podczas spacerów wypatrywaliśmy zwiastunów wiosny. Zgodnie z tradycją przedszkolaki przygotowały również Marzannę. 21 marca słońce zaświeciło pierwszymi wiosennymi promieniami prosto w okna naszego przedszkola oznajmiając, że przyszła tak długo wyczekiwana Pani Wiosna. Przedszkolaki z uśmiechami na twarzach wybrały się na spacer wraz z Marzanną i wyrecytowały wiersz ,,Marzanno, Marzanno ty zimowa panno”. Na zakończenie korowodu Marzanna została spalona, aby ostatecznie pożegnać zimę.  Mamy nadzieję, że upragniona wiosna na dobre pozostanie z nami, zazieleni łąki, drzewa i trawy oraz pozwoli rozkwitnąć kwiatom! 

Bal karnawałowy w Przedszkolu

Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest to atrakcja bardzo lubiana przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.

Tak też było w dniu 26.01.2022r w Przedszkolu w Turowie, gdzie odbył się Bal Karnawałowy.

Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać m.in. księżniczki,   motylki, wróżki, policjantów, strażaków. Wystrój sali wprowadził wszystkich w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy.

Przebierańcy świetnie się bawili  uczestnicząc we wspólnych zabawach oraz robiąc pamiątkowe zdjęcia. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały przedszkole. Wspólna zabawa przyniosła im wiele radości, co było głównym celem tego spotkania.

DENTOBUS W PRZEDSZKOLU

W dniu 5 stycznia 2022 roku naszą placówkę odwiedził Dentobus, czyli mobilny gabinet stomatologiczny. W trakcie wizyty Panie stomatolog przypomniały przedszkolakom zasady prawidłowego dbania o zdrowy uśmiech a następnie dokonały przeglądu uzębienia przedszkolaków oraz wydał zalecenia odnośnie ewentualnego, dalszego leczenia. Wszystkie dzieci chętnie i odważnie uczestniczyły w badaniu, za co otrzymały naklejki ”Dzielnego Pacjenta”.

 Przedstawienie bożonarodzeniowe w Przedszkolu w Turowie 2021r.

Wizyta Świętego Mikołaja w Przedszkolu

 

Mikołajki w przedszkolu to bardzo ważne wydarzenie dla wszystkich dzieci. Już pod koniec listopada dzieci uczyły się piosenek i wierszyków dla upragnionego Gościa. Również sale przedszkolne powoli zaczęły nabierać świątecznego klimatu za sprawą prac przygotowywanych przez przedszkolaków oraz dekoracji. W ostatnim dniu przygotowań dzieci udekorowały choinę własnoręcznie przygotowanymi ozdobami.

6 grudnia nastrój mikołajkowy widoczny był już po przekroczeniu progu przedszkola. Wszystkie dzieci od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały Mikołaja zastanawiając się, czym do nich przybędzie szczególnie, że tego dnia padał śnieg i Święty Mikołaj mógł przyjechać swoim magicznym zaprzęgiem – saniami ciągniętymi przez renifery. W trakcie oczekiwania dzieci rysowały wymarzone przez siebie prezenty oraz śpiewały poznane wcześniej mikołajkowe piosenki.

Nagle z korytarza dobiegł dźwięk dzwonka. To był znak, że długo wyczekiwany Gość już przybył. Dzieci z uśmiechem na twarzach poszły przywitać się z Mikołajem, który ogrzewając się w cieple kominka chętnie wysłuchał przygotowanych dla niego wierszy oraz piosenek. Po krótkiej rozmowie i upewnieniu się, że wszystkie dzieci były grzeczne Mikołaj wręczył przedszkolakom piękne prezenty, które sprawiły im wiele radości. Nasz Gość, nim udał się do kolejnych dzieci miał chwilkę czasu na wspólne zdjęcia, które z pewnością będą miłą pamiątką z tego wspaniałego dnia.

Na zakończenie wizyty dzieci sprawiły Mikołajowi niespodziankę, wręczając mu prezenty z okazji imienin a on obiecał, że za rok również odwiedzi nasze Przedszkole.

Z prezentami do przedszkola przybyły także Pani Jolanta Ptaszek-Tomczak oraz Pani Dorota Sikora. Jako ustępujący Zarząd Stowarzyszenia ,,TUR” wspólnie z Mikołajem wręczyły dzieciom przygotowane przez Stowarzyszenie paczki.

Magiczne Andrzejki w Przedszkolu

Dnia 25 listopada w Przedszkolu w Turowie obchodziliśmy Andrzejki. Tego dnia na przedszkolaków czekało mnóstwo niespodzianek.

Zabawa rozpoczęła się od odszukania przez dzieci ukrytych w sali listów od Czarownicy z Czarnej Góry. Listy te przybliżyły przedszkolakom tradycje andrzejkowe oraz poprowadziły je przez kolejne wróżby. Dzieci miały okazję wywróżyć sobie m.in. kim zostaną w przyszłości oraz jakie imię będzie miał ich przyszły mąż lub żona. Ostatnia wróżba z bucikami wskazała, komu pierwszemu spełnią się wróżby. Po sprawdzeniu, co czeka nas w najbliższej przyszłości, nadszedł czas na wspólną zabawę taneczną przy lubianych przez dzieci przebojach.

Święto Niepodległości w Przedszkolu

Kto ty jesteś?
 – Polak mały

W środę 10 listopada przedszkolaki, podobnie jak uczniowie brały udział w obchodach Święta Niepodległości. Z tej okazji wszystkie dzieci odświętnie, uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień.

Po zapoznaniu się z historią naszego kraju oraz symbolami narodowymi dzieci wykonały biało-czerwone flagi oraz inne ciekawe prace plastyczne. Następnie dzieci zaprezentowały specjalnie przygotowane na ten dzień piosenki ,,Mój dom” oraz „Flaga” a także wyrecytowały wiersz ,,Katechizm polskiego dziecka” W. Bełzy.

Dzień, który przeżyliśmy dumnie i z uśmiechem na twarzy, na pewno przyczyni się do kształtowania patriotycznych postaw naszych małych przedszkolaków.

Pasowanie na Przedszkolaka

29 października odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość Pasowania na Przedszkolaka oraz na Starszaka.

Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia części artystycznej, w której dzieci  zaprezentowały swoje umiejętności, dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią.  Z uśmiechami na twarzach recytowały wiersze i śpiewały piosenki oraz tańczyły otrzymując od Pani Dyrektor oraz zebranych gości gromkie brawa.

Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom oraz być dzielnym przedszkolakiem. Następnie Pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania na Przedszkolaka oraz Starszaka, poprzez dotknięcie ramienia każdego przedszkolaka specjalną kredką. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania oraz słodki upominek.

Z pewnością był to niezapomniany dzień pełen emocji i miłych wrażeń a dla rodziców powodów do dumy i zadowolenia ze swoich pociech.

Dzień Owoców i Warzyw w Przedszkolu

15 października przypada Światowy Dzień Owoców i Warzyw. To święto, było doskonałą okazją, aby przypomnieć istotną rolę warzyw i owoców dla zdrowia człowieka. Dzieci zapoznały się z Piramidą Zdrowego Żywienia. W sali zorganizowaliśmy kącik owocowo-warzywny. Były też zabawy edukacyjne oraz muzyczno- ruchowe przy piosenkach o tematyce owoców i warzyw. Przedszkolaki miały w tym dniu okazję zaprojektować swój własny koktajl owocowy, wzięły również udział w smacznej degustacji oraz „ugotowały” zdrowy posiłek. Było zdrowo, kolorowo i radośnie.

Mamy nowe przedszkole w Turowie!!!